2013. július 16., kedd

Hűsítő menta


Életem első mentaszörpjét idén ittam a Spejznek köszönhetően, ami az eddigi összes szörpélményemet felülmúlta; Marinál pedig túlszaporodtak a mentanövények, így én is készítettem pár üveggel + télire is raktam el szárítva teának.

E recept alapján készítettem, több mentával és vízzel, és negyed ennyi cukorral. Így könnyebben romlik, de remélem, télig azért kihúzzák majd. 
Nagyon finom jegesen, nagy melegben szerintem a legjobb hűsítő:)



2013. július 7., vasárnap

Kedves körömvirág


Kedvenc gyógynövényeim egyike; bőrápoló krémbe téve, olajba kiáztatva és teaként fogyasztva is nagyon barátságos, amellett, hogy szemvidítóak a színei is.





Általánosan javallt:
rák és rákszerű daganatoknál
májbetegségeknél
lábgombásodásnál
visszereknél, vénagyulladásnál
gyomor bélrendszerei betegségeknél
vastagbélgyulladásnál

A tea, ha rendszeresen fogyasztjuk, vértisztító hatású. Fertőzéses sárgaság esetén eredményesnek mutatkozik, kitűnően alkalmazható májmegbetegedéseknél is. Virágjából, leveléből és szárából forrázással készítjük a teát, amit nem édesítünk.  Már napi egy-két csésze tea elfogyasztása csodát tesz.  A körömvirág javítja a keringést, tisztító hatású és elősegíti a sebek gyógyulását.

A műtéti hegek szemmel láthatóan gyönyörűen gyógyulnak tőle. A körömvirág-kenőcs kitűnő segítség lábgombásodás ellen. A friss körömvirág főzete is eredményesen használható ilyenkor.

A körömvirágot belsőleg - teaként - a gyomor és bélrendszer betegségei, gyomorgörcsök és fekélyek, valamint vastagbélgyulladás esetén alkalmazzák.

Erős hasmenésnél - nagyon rövid idő alatt- megmutatkozik jótékony hatása a teának. Vírusos megbetegedések és baktériummal fertőzött váladékok ellen is segít a teája.

Ha hosszabb időn át napjában többször bekenik friss lével, a vérömlenyek is eltűnnek, csakúgy, mint az öregkori májfoltok és a pigmentfoltok.

(forrás: vitaminsziget)

2013. július 6., szombat

Levendulamámor



Levendulagyűjtés volt a héten mediterrán dimbek-dombok között; a zsibbasztó méhdöngés és a levendula illatfelhő elég relax volt, jól ellensúlyozta a sok órás szedegetős görnyedést a tűző napon...:)
ITT rengeteg ötlet található, hogyan-miként használhatjuk fel a konyhánkban.





Gyógyhatásáról pedig egy kis felsorolás:

Javítja az életfolyamatokat, fokozza a testi és lelki frissességet.
Antibakteriális, fertőtlenítő, gyulladást csökkentő hatása van.
Aromaterápiában használva feszültségoldó, idegerősítő, nyugtató hatású. Enyhíti a fejfájást, a depresszív kedélyállapotot, segíti az elalvást, az alvászavarokat megszünteti.
Meghűléskor inhalálással tisztítja a légutakat, csökkenti a fertőzéseket. Asztmások ne használják így!!
A pattanásos, gyulladásos bőrt bekenve nyugtatja. Érvényes pikkelysömörre és ekcémára is. Enyhíti a napozás okozta leégést.
Masszírozások alkalmával a fáradtságot, izomfájdalmakat, a reumás fájdalmakat csökkenti. Gyulladásos izomfájdalmakat enyhíti.
Az immunrendszert erősíti élénkíti.
Relaxál, regenerál.
Hatékony zsíros hajra és korpás fejbőrre is.
Fürdővízbe cseppentve és kicsi tejet hozzáadva segít, hogy bársonyos legyen bőrünk.
Női betegségeknél hatásos irrigáló szer. Recept: 1 liter kamillateához 4-5 csepp levendulaolaj.
Oldja a szélgörcsöket, fertőtleníti a beleket.
Rovarcsípéseket csillapítja, segíti a horzsolások és kisebb sebek gyógyulását.
Párnánkra cseppentve, vagy párnahuzatunkba szárított levendulát téve segíti alvásunkat.
Segít pszichés és idegi panaszok (alvászavar, idegesség, fejfájás, migrén)
Szív és érrendszerhez kapcsolódó panaszok (alacsony vérnyomás) enyhítésében.
A bőrápolásban is kiváló.
Izmok és ízületek gyulladásának csökkentésére.
A belőle készült tea kiváló nyugtató, szélhajtó.
(forrás: tihanyi levendulapalánta)

/Modell és a szörp készítője: Ildi, a Spejz gyógynövénygyűjtője/



2013. július 5., péntek

Virág, mint étel


Tavasszal találtam egy cikket a pitypangméz készítéséről, így kíváncsian utánanéztem, hogy még milyen virágokat lehet felhasználni étkezést gyanánt Igencsak meglepődtem, hogy milyen sok van és mennyivel találkoztam már, de eszembe se jutott, hogy mondjuk szörpöt készítsek belőle.
Idén egyelőre a pitypangmézig és sásliliom szörpig jutottam, de a legtöbb virág ehető nyersen salátákban vagy zseléként, lekvárként, szirupként.

Itt és itt található néhány recept, valamint egy kis felsorolás az ehető virágokból:
Levendula
Bodzavirág (könnyen összetéveszthető a gyalogbodzával, aminek minden része mérgező)
Rózsa
Kamilla
Ibolya
Kakukkfű virága
Hársfa virág
Akác virágja (a kérge, magja mérgező)
Orgona
Sásliliom
Árvácska
Pitypang, gyermekláncfű
Büdöske (bársonyvirág)
Sarkantyúka, sarkanytyúvirág
Szegfű
Kankalin (gyökere mérgező)
Tulipán (csak a szirmok)
Zsálya
Hibiszkusz

(forrás: levendulamagazin)






Gyógynövénygyűjtés a Balatonnál


A kedves Spejzzel volt lehetőségem gyógynövényeket szedni, csodás látképpel a Balatonra. 
Került a kosárba jó sok hárs, orbáncfű, kakukkfű és cickafarkfű is.

* Kislevelű hárs: 
A növényben megtalálható flavonoidok antibakteriális hatásúak.
Meghűléses betegségekre, köhögéscsillapításra kiválóan alkalmas. Enyhíti a hörghurutos panaszokat, köptető, nyákoldó hatású. Nyálkaanyagai serkentik az immunrendszer működését.
A hársfavirág teája hatásos izzasztószer meghűléses megbetegedések esetén.
A népi gyógyászat szerint jó idegerősítő és vértisztító hatású.

* Közönséges orbáncfű:
Az orbáncfű teáját sokan használják idegeskedés, depresszió, alvászavarok ellen, de alkalmazzák bőrgyulladások, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is. Jótékony hatással van az emberi szervezetre gyomorfekély vagy vese- és epebántalmak, továbbá idegi eredetű gyomor-bélrendszeri panaszok esetén. A száj belső sérülései ellen szintén ajánlott.
A népi gyógyászatban az orbáncfüvet (orbáncfű olajat) reumás fájdalmak enyhítésére és egyes bőrbetegségek kezelésére használják. Köszvény, furunkulózis és egyéb gennyesedések, felületi-külső vérzések esetén használták.

* Mezei kakukkfű:
Nagyon jó fertőtlenítő gyógytea készíthető belőle, mely megvéd a betegségektől, meghosszabbítja a sejtek életét, erősíti immunrendszerünket. Vérbőséget fokozó hatása javítja a vérkeringést, vérszegénység esetén kiváló. Kezelhető vele köhögés, hörgő- és szájüregi gyulladások, orrdugulásra inhalálni kell vele. Nyálkaoldó, köptető hatása is van.
Éjszakai alvópárnában könnyíti álmunkat, megszünteti az alvási panaszokat. Depresszióra, fáradtságra tonizáló hatása miatt javallt. Étvágyjavító, puffadást szüntet, segíti az emésztést. Féreghajtásra is használják.
Külsőleg bőrfertőtlenítő, sebgyógyító hatású.

* Cickafarkfű:
Sebkezelésre, emésztést elősegítő, nőgyógyászati problémákra, nyugtató, csillapító hatású. Teája étvágyjavító, emésztést serkentő, görcsoldó; gyomor és bélhurut, prosztatabántalmak, légzőszervi bántalmak ellen hatásos. Főzete fogíny-, és szemgyulladásra használható, öblögető- és borogató szer. 







Földi eper

A földi eper nem csak finom, de nagyon hasznos is a szervezetünkre nézve:
kezdjük az eper levelénél, amelynek teáját béltisztításra, fertőtlenítésére, illetve izzasztó hatása miatt javasolják.

Tört gyümölcshúsa kúraszerűen alkalmazva fogfehérítésre használható. Bőrünkbe dörzsölve pompásan illatozó bőrradírt kapunk. A gyümölcspépből készíthetünk arcpakolást is - kaolinnal a zsíros bőrre, tejföllel a száraz vagy normál bőrre.

A vadon termő erdei szamóca beltartalmi mutatói sokszoros értékűek a termesztett változatéhoz képest. 
Vitaminjai közül kiemelkedő a C- és E-vitamintartalom. Az idényben fogyasztott napi 5-6 szem már fedezi egy felnőtt teljes napi C-vitamin igényét. Említésre méltó A-, B1- és B2-vitamin tartalma is.

Serkenti a vérkeringést, tisztítja a vért, elősegíti a vese és a bél helyes működését, fokozza a méregtelenítő folyamatokat. Egy kora nyári böjtben ezért feltétlenül ott a helye az epernek is.

Antibakteriális, gyulladásgátló hatású. Antioxidáns vegyületei (flavonoidok) révén erősíti az immunrendszert, támogatja a szervezetet az agyér-elmeszesedés és a rák kialakulása ellenében.

Ásványi anyagai közül magas a kalcium-, kálium- és vastartalma. Ez utóbbi miatt vérszegénység ellen javasolt. Szalicilsav tartalma alkalmassá teszi vese- és ízületi bántalmak kivédésére.




2013. július 4., csütörtök

Meggyezés

Meggyszüret; amit a fekete rigók és már mi sem tudtunk megenni, abból szörp és lekvár lett. 
A félkész meggyszörp is itatta magát:)


A meggy gazdag vitaminokban (A-, B1-, B2- illetve C-vitamin) és ásványi anyagokban (kalcium, kálium, magnézium, vas, cink). A bogyós gyümölcsökhöz hasonlóan kimagasló mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, melyek antioxidáns hatásúak. A levében lévő antioxidánsok segítik megőrizni a vénák falának rugalmasságát, és ezáltal a visszérbetegségek elkerülését. Enyhítik az ízületi megbetegedés okozta fájdalmakat, ill. a fejfájást.

Vértisztító hatású. A kalcium, kálium és magnézium együtt dolgoznak a vér megtisztításán, a szívizom megerősítésén és a szabályos szívverés helyreállításán. Serkenti a máj- és vese működését. Különösen azoknak ajánlatos fogyasztani, akiknek az emésztésével nincs minden rendben. A savas meggy serkentőleg hat az emésztésre és a belek mozgására. A nagy mennyiségű B- vitaminok továbbá serkentik a keményítő és a fehérje feldolgozását, felszívódását.

(forrás: vitaminsziget)